Jak pisać sprawozdanie

Jak napisać relację ze spotkania młodzieży?

Wydaje się, że nie ma nic prostszego niż napisanie tekstu o waszym projekcie - przelać własne obserwacje i przemyślenia na papier. Zazwyczaj jednak już na początku pracy nad tekstem pojawia się podstawowy problem - o czym dokładnie pisać? Zapraszamy do lektury i do pisanie własnych sprawozdań!

Sprawozdanie różni się od innych form wypowiedzi dziennikarskich tym, że jest rzeczowe, przekazuje informacje w porządku chronologicznym i dostarcza dokładnych, sprawdzonych, zgodnych z prawdą informacji. Sprawozdanie jest wierną relacją z wydarzenia - przedstawiamy w nim to, co trwa już od jakiegoś czasu. Autorem sprawozdania zawsze powinna być osoba, która jest uczestnikiem lub świadkiem zdarzenia.

Pamiętajcie, że wasze sprawozdania ze spotkań mogą być bardzo pomocne - informują innych o przeprowadzonych działaniach, pokazują, że trudne i ambitne tematy, którymi się zajmujecie, są możliwe do zrealizowania.

Przed przystąpieniem do pracy, zastanówcie się o czym tekst ma opowiadać, co jest w nim najważniejsze, do kogo go piszecie. Po chwili okaże się, że początkowy nieład zaczyna się układać w sensownie brzmiącą całość. Oto początek.

Mamy nadzieję, że poniższe wskazówki pomogą wam opracować własne doskonałe materiały o waszych projektach.

 

Na początek kilka zasad związanych z kompozycją tekstów:

1) Pisz tak, aby Twój czytelnik:

 • zauważył
 • zapamiętał
 • zrozumiał
 • zaakceptował
 • zainteresował się

2) Ustal adresata tekstu i pamiętaj, do kogo piszesz.

Możecie spróbować wyobrazić sobie konkretnego czytelnika waszego tekstu, zastanawiając się czego się chce dowiedzieć, ile ma czasu na czytanie tekstu, jakich informacji oczekuje. Tworząc tekst myślcie o swoim odbiorcy cały czas, piszcie tak, jakbyście pisali właśnie do niego. Dzięki temu wasza wypowiedź będzie bardziej spójna.

Na co zwracać uwagę, przy pisaniu sprawozdania?

Najważniejsze jest zachowanie zwięzłości i przejrzystości tekstu. Dobre sprawozdanie powinno być krótkie, ale bogate w informacje - ma poinformować o wydarzeniu, przedstawić najważniejsze spostrzeżenia.

Redagując sprawozdanie powinniśmy starać się odpowiedzieć na następujące pytania:

1) Co się wydarzyło?

2) Gdzie i kiedy się to wydarzyło (data i miejsce)?

3) Kto brał udział w wydarzeniu (jakie szkoły, nazwy, miasta)?

4) W jakim celu odbyło się wydarzenie?

5) Jak wyglądało całe wydarzenie (krótki opis programu)?

6) Co udało się zrobić wspólnie?

7) Jakie są konsekwencje wydarzenia (efekty, możliwości kontynuowania współpracy)?

 

Na co warto zwrócić uwagę przy pracy nad sprawozdaniem?

▪ Zastanówcie się dobrze, które informacje są najważniejsze. Pamiętajcie, że to co istotne dla was, może być bez znaczenia dla czytelnika. Zanalizujcie zebrane informacje pod tym kątem.

▪ Wybierzcie tylko najistotniejsze informacje. Opiszcie je zgodnie z zasadą - najważniejsze na początek, im mniej ważne, tym bliżej końca tekstu.

▪ Przy redagowaniu sprawozdania trzymajcie się zasady: minimum słów - maksimum treści.

▪ Każdy tekst informacyjny wzbogaci odpowiedni cytat - obiektywizują one przekaz, są jasne, oczywiste, nie wymagają zbyt rozbudowanego komentarza.

▪ Nie piszczcie tekstu w ostatniej chwili. Tekst musi się „odleżeć". Zajrzyjcie do niego ponownie po kilku dniach, dzięki temu wyeliminujecie cześć błędów, nieścisłości, których nie zauważacie przy pracy nad nim.

 

Jak unikać najczęstszych błędów?

▪ Zawsze sprawdzajcie, czy informacje przez was podawane są aktualne.

▪ W sprawozdaniu starajcie się nie zamieszczać swoich opinii na opisywany temat. Są one ważne,

ale nie ma dla nich miejsca w tym gatunku wypowiedzi.

▪ Stosujcie prostą składnię - krótkie zdania.

▪ Używajcie strony czynnej a nie biernej - to znacznie ułatwia czytanie tekstu.

 

Kilka wskazówek kompozycyjnych:

Tytuł - jest dla czytelnika pierwszą informacją. Dobrze aby był intrygujący, przewrotny, oparty na grze skojarzeń, aluzji. W publicystyce, zwłaszcza internetowej, dobrze skomponowany tytuł niejednokrotnie decyduje o tym, czy tekst będzie otwierany i czytany. Bez dobrego tytułu nawet najlepszy tekst może przepaść niezauważony. Wyborowi tytułu warto poświęcić więcej czasu, nie martwcie się jednak, jeśli nie możecie go znaleźć. Bardzo często pomysł na dobry tytuł przychodzi dopiero po napisaniu sprawozdania. Tytuł może oddawać całą treść, lub odwoływać się do jednej z informacji w tekście - zaskakującej, nietypowej, ciekawej. Tytuł nie może być też zbyt długi, powinien się składać maksymalnie z 5 słów.

 

Aby wasz tekst był przejrzysty i zapamiętany przez odbiorcę, powinien być zbudowany

z uwzględnieniem trzech elementów.

1) LEAD - główny przekaz umieść na początku tekstu.

Pamiętajcie o magii pierwszych słów - dobrze jeśli początek jest krótki, frapujący, zawiera konkretną myśl lub informację, która będzie rozwinięta w dalszej jego części. Możecie zacząć od myśli, stwierdzenia, tezy - do tego co znajduje się na początku będziecie się odwoływać w dalszej części waszej wypowiedzi.

2) TREŚĆ - Pisz od siebie, o człowieku, do człowieka.

Tekst musi być wyraźny, mieć swój charakter, czytelnik powinien być przekonany, że został on napisany przez konkretną osobę, z którą można się zgodzić, lub przeciwnie, nie zgodzić się z jej wizją przedstawionych w tekście faktów.

3) PUENTA - Efektowny koniec

Mimo iż efektowna puenta to najczęściej jedno zdanie, jej wymyślenie jest bardzo trudne - powinna być ona zaskakująca, efektowna, przewrotna, frapująca, inteligentna. Przy jej konstruowaniu można odwołać się do tytułu, który również może być przewrotny, oparty na aluzji. Jeśli puenta nam jednak nie wychodzi - trudno, w końcu nie każdy tort musi być ozdobiony wisienką. Pamiętajcie jednak, aby zawsze zakończyć tekst klamrą - myślą, stwierdzeniem, zdaniem otwierającym kolejny wątek, nie poruszony w sprawozdaniu.

 

Wskazówki edycyjne:

 1. sprawozdanie powinno zawierać nagłówek i stopkę - w nagłówku umieszczamy logo organizatorów (ORE, Yad Vashem, Instytutu Polskiego) oraz nazwę programu „Bliżej siebie", w stopce - nazwisko autora (autorów)

 2. Dłuższe fragmenty tekstu możemy dzielić na paragrafy.

 3. Każde sprawozdanie musi zawierać 2 - 3 zdjęcia z wydarzenia. Każde zdjęcie musi być opisane - co przedstawia oraz kto jest jego autorem.

 4. Sprawozdanie powinno być przesłane w pliku otwartym - word.

 5. Sprawozdanie powinno być nie dłuższe niż 2 strony standardowego maszynopisu (czcionka 12, 1, 5 interlinii)

 6. Do sprawozdania można dołączyć skany artykułów prasowych o waszym spotkaniu.

Iga Kazimierczyk
o projekcie2
  
start spotkania mlodziezy
 
start koordynatorzy

fb

Video

Galerie

loga 004loga 001loga 003loga 002

 im

stat4u 

.

Login or Register

LOG IN

Register

User Registration
or Anuluj