Wystawa Centropy "Przetrwanie w Sarajewie"

Wystawa opowiada o współpracy podjętej przez  Żydów, muzułmanów i Chorwatów podczas wojny w Bośni 1992-1995. Wystawa została przygotowana w oparciu o film Centropy pt. "Przetrwanie w Sarajewie", dostępna jest do wypożyczenia w Żydowskim Muzeum Galicja. 

 

Wystawa opowiada o współpracy podjętej przez  Żydów, muzułmanów i Chorwatów podczas wojny w Bośni 1992-1995. Punktem wyjścia do ukazania ich zmagań o przeżycie stała się historia La Benevolencji  - kiedy w 1992 roku wojna ogarnęła  Sarajewo, niewielka grupa ocalonych z Holokaustu wraz ze swoimi rodzinami  zamieniła lokalną synagogę w siedzibę agencji pomocy humanitarnej.  Żydzi i Muzułmanie, Serbowie i Chorwaci pracowali ramię w ramię dystrybuując jedzenie, lekarstwa oraz przynosząc nadzieję, każdemu w równej mierze. I tak przez prawie cztery  lata.

Jej celem jest przybliżenie polskim odbiorcom konfliktu w Bośni; ma wpłynąć również na zmianę sposobu myślenia o istocie społeczeństwa obywatelskiego, mniejszościach etnicznych oraz historii europejskich Żydów w XX wieku.  

 

Opis techniczny:

Wystawa składa się z dziewięciu paneli (całość wydrukowana na płótnie i umieszczona w lekkich aluminiowych ramach).  Każda z części dotyczy innego aspektu związanego z ukazaną historią. Jako wprowadzenie do tematu, wystawa zawiera również krótki rys historyczny dotyczący obecności Żydów na Bałkanach.

 

Więcej o wystawie →

Film dostępny bezpłatnie do pobrania →

 

o projekcie2
  
start spotkania mlodziezy
 
start koordynatorzy

fb

Video

Galerie

loga 004loga 001loga 003loga 002

 im

stat4u 

.

Login or Register

LOG IN

Register

User Registration
or Anuluj