Raport Stroopa

Raport Jürgena Stroopa na Międzynarodowej Liście Pamięci Świata

30 października 2017 r. pojawiły się nowe rekomendacje dokumentów do wpisania na Międzynarodową Listę Pamięci Świata, tworzoną od 1997 r.

Międzynarodowa Lista Pamięci Świata funkcjonuje w ramach Programu UNESCO „Pamięć Świata”. Znajdują się na niej obiekty dziedzictwa dokumentacyjnego o szczególnym, ogólnoświatowym znaczeniu. Do tej pory zostało na nią wpisanych 14 obiektów zgłoszonych przez Polskę.

W tym roku do dokumentów nominowanych do wpisania na listę dołączono Raport SS-Brigadeführera Jürgena Stroopa „Es gibt keinen jüdischen Wohnbezirk in Warschau mehr!” („Żydowska dzielnica mieszkaniowa w Warszawie już nie istnieje!”). Raport jest urzędowym sprawozdaniem z przebiegu akcji pacyfikacyjnej oraz likwidacji getta warszawskiego w 1943 r. Zawiera fotografie, dane liczbowe i szczegółowe opisy.

Raport jest jednym z najcenniejszych dokumentów przechowywanych w Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej. W 2009 r. Archiwum IPN we współpracy z Żydowskim Instytutem Historycznym opublikowało Raport a także udostępniło dokument w wersji cyfrowej.

Raport Jürgena Stroopa w wersji cyfrowej

Program „Pamięć Świata” – UNESCO”Pamięć Świata” – UNESCO