Chanuka

Rozpoczęło się żydowskie święto świateł – Chanuka

Od 13 grudnia do 20 grudnia 2017 r. potrwa święto Chanuka. W Warszawie na pl. Grzybowskim została zapalona pierwsza lampka chanukowa. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, Ambasador Izraela Anna Azari, przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce Lesław Piszewski, wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński.

Chanuka to radosne święto, podczas którego zapala się chanukiję – dziewięcioramienny świecznik. Do zwyczajów chanukowych należy również jedzenie potraw przyrządzonych na oleju, opowiadanie zagadek i bajek oraz gry i zabawy dla dzieci.

Święto Chanuki upamiętnia zwycięskie powstanie Machabeuszy i cud rozmnożenia oliwy. Machabeusze chcąc przywrócić kult w zniszczonej Świątyni, potrzebowali oliwy do zapalenia menory, której było za mało. Wtedy wydarzył się cud, bo z jednego dzbanka wystarczyło jej aż na osiem dni.

– To, że stoimy dzisiaj tutaj to też jest cud, bo jeszcze 30 lat temu społeczność żydowska Warszawy, Żydzi Warszawy nie wyobrażali sobie, że mogą stanąć tutaj i zapalić świecę chanukową w publicznym miejscu. Nasza społeczność rozwija się i świętujemy po raz kolejny ten cud odrodzenia – podkreślił przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP.

– Cud jest też wtedy, kiedy człowiek nie traci nadziei. To jest największy cud chanukowy – zaznaczył Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich.

Relacja z wydarzenia na stronie dzieje.pl