przeglad filmow

Poznań: Przegląd Filmów o Tematyce Żydowskiej

Stowarzyszenie Miasteczko Poznań we współpracy ze Stowarzyszeniem Festiwal Żydowskie Motywy i Domem Tramwajarza organizuje w Poznaniu Przegląd Filmów o Tematyce Żydowskiej.

W dniach 10-13 grudnia 2017 r. będzie można obejrzeć 7 filmów. Pokazy odbędą się w Domu Tramwajarza i w Domu Spotkań.

Program wydarzenia:

Poznań, Dom Tramwajarza

10 grudnia 2017 r.

Godz. 16.00
NAD BRZEGAMI JARKONU
Izrael 2015
Reż. Avi Belkin
(60 min.)

Film odkrywa nieznaną historię rzeki badając zależności między polityką społeczną a naturą w nowy i ważny sposób. Śledzimy historię rzeki od początku istnienia Palestyny, kiedy Arabowie i Żydzi dzielili się jej zasobami. Korzystając z materiałów archiwalnych oraz przeprowadzonych wywiadów reżyser Avi Belkin odkrywa dla nas głębokie powiązania między ludźmi i ich ziemią, pomiędzy naturą a człowiekiem.

Godz. 17.30
NA RINGU ŻYCIA
Izrael 2016
Reż. Uri Borreda
(60 min.)

Historia 16-letniego chłopca, Noaha Kliegera, który został bokserem, by przetrwać Holocaust. Jako nastolatek przemycał żydowskie dzieci z Belgii do Szwajcarii. Złapany przez Niemców został wywieziony do Auschwitz, gdzie boksował żeby przeżyć. Wyemigrował do Izraela w 1947 roku jako członek załogi statku Exodus. 74 lata później Noach Klieger przemierza tą samą drogę, co w latach 1940-1947.

Godz. 19.00
HUMMUS!
Izrael 2015
Reż. Oren Rosenfeld
(72 min.)

Eklektyczny film o hummusie, przepysznym daniu znanym na całym świecie. Opowieść o tajemniczych przepisach, rekordzie Guinessa, roli hummusu w łączeniu muzułmanów, chrześcijan i żydów na Bliskim Wschodzie. Reżyser Oren Rosenfeld pokazuje barwne historie kobiet i mężczyzn, rozsmakowanych w tej potrawie. Film to pełna ironii i humoru opowieść o współzawodnictwie i sporach o to, kto przyrządza najlepszy hummus ponad religijnymi i politycznymi podziałami.

Poznań, Dom Spotkań

11 grudnia 2017

godz. 18.00
ECHA ZE STRYCHU
USA/Polska 2015
Reż. Debbie Goodstein
(36 min.)

Reżyserka razem z 25 członkami rodziny przyjeżdża do Polski, by odwiedzić rodzinę Grocholskich i przekazać następnemu pokoleniu ich wspólną historię. Polska rodzina ukrywała na strychu krewnych Debbie przez dwa lata wojny. W trakcie ceremonii honorującej odwagę Grocholskich wynikło nieporozumienie, które odsłoniło prawdę o tym, co naprawdę wydarzyło się w obliczu niewyobrażalnego zła.

godz. 19.00
W CIENIU DRZEW
Włochy 2016
Reż. Valentina Arena
(52 min.)

Enzo udaje się w podróż, by odnaleźć Sprawiedliwego wśród Narodów Świata we włoskim regionie Emilia Romagna. Ich historie są odtwarzane przez prywatne dokumenty, wspomnienia i opowieści. Relacje rekonstruują żywy i ciepły obraz wydarzeń z czasów wojny, pełen szczegółów z codziennego życia, często lekceważonych przez historyków.

12 grudnia

godz. 18.00
WYTRWAŁOŚĆ
Polska 2015
Reż. Małgorzata Imielska
(70 min.)

Opowieść o Benie Barenholtzu, legendzie amerykańskiego kina niezależnego. Znamy jego artystyczną biografię, chociażby to, że był pomysłodawcą słynnych Midnight Movies i producentem filmu Barton Fink (1991) braci Coen. Ale co ukształtowało jego życie? Odpowiedź przeniesie nas do małej ukraińskiej wioski ,w której się urodził.

13 grudnia

godz. 18.00
PRZY PLANTY 7/9
Polska/USA 2016
Reż. M.Jaskulski/L.Loewinger
(86 min.)

4 lipca 1946 roku zamordowano w Kielcach ponad 40 ocalałych z Holocaustu Żydów. Pogrom stał się symbolem polskiego powojennego antysemityzmu. Z upadkiem komunizmu Bogdan Białek zaczyna publicznie mówić o tamtych wydarzeniach. Zbliżenie między kielczanami a Żydami zaczyna się rodzić, lecz ma też swoją cenę.

Przegląd odbywa się w ramach projektu OTWARTA ŻYDOWSKA. Został dofinansowany z budżetu Miasta Poznania #poznańwspiera

Źródło: jewish.pl