Lev Hasharon

Lubelscy uczniowie ze szkoły Vetterów wyjachali do Lev Hasharon w Izraelu

Wizyta była częścią wymiany, która odbyła się w ramach programu Międzynarodowa Wymiana Młodzieży dotowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Była to już druga wymiana młodzieży z obu szkół. Działające w Zespole Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów Stowarzyszenie pozyskało dofinanosowanie MEN na organizację wizyty Izraelczyków w Polsce i wyjazd lubelskiej młodzieży do Izraela. Oba wyjazdy odbyły się w 2017 r. Pierwsza wymiana odbyła się w roku 2015.

Polacy spędzili w Izraelu 8 dni i byli goszczeni przez rodziny swoich koleżanek i kolegów. Wymiana miała miejsce od 4 do 11 listopada 2017 r. W programie przewidziano zwiedzanie Jerozolimy, gdzie młodzież z Polski i Izraela mogła poznać specyfikę tego miejsca z różnych perspektyw, w tym różnorodności religijnej wyznań żydowskich, chrześcijańskich i muzułmańskich. Historia drugiej wojny światowej, a także historie sytuacji ukrywania Żydów przez Polaków zostały przywołane na terenie Instytutu Yad Vashem, gdzie młodzież zwiedzała wystawę historyczną w Muzeum oraz Dolinę Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Punktem w programie było przejście tunelem w Zitron Yakov i zwiedzanie Parku Alona. Na południu kraju wyczekiwano czasu na kąpiel w Morzu Martwym. Młodzi zwiedzali twierdzę z czasów Heroda – Masadę. Na północy kraju Izraelczycy i Polacy byli w Hajfie, zwiedzali Ogród Bahajów, a także jechali do Osafiji, wioski Druzów, gdzie mieli okazję skosztować tradycyjnej kuchni. Na trasie podróży znalazła się także stolica kraju – Tel Aviv, gdzie był czas dla siebie oraz spacer po Jaffie.

Ważnym elementem wymiany był czas spędzony w szkole, wspólne oprowadzanie, wymiana doświadczeń nauczycieli. Ciekawym punktem programu była wizyta w ośrodku dla osób starszych, gdzie młodzież polska i izraelska uczestniczyła w wykładzie na temat zrównoważonego rozwoju oraz wspólnie pracowała w ramach warsztatów ogrodniczych.

Koordynatorką wymiany była p. Barbara Gauze-Gwóźdź, która pozyskała po raz drugi dofinansowanie na realizację zadania. Cenne wsparcie zapewniła p. dyrektor Marzenna Modrzewska-Michalczyk, towarzysząca młodzieży w Izraelu.

Relacja z wymiany – wizyta w Izraelu