wspolna wizyta auschwitz

Wspólna wizyta i warsztaty w miejscu pamięci i muzeum Auschwitz-Birkenau

W ramach kontynuacji spotkań polsko-izraelskich w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Pszczynie tegoroczne spotkanie miało charakter wyjazdowy. Młodzież izraelska wraz z młodzieżą z Pszczyny uczestniczyła w warsztatach edukacyjnych na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Spotkanie odbyło się 13 września 2016 r. Młodzież z PZS nr 2 w Pszczynie oraz ze szkoły Ma’ayan-Shahar z kibucu Ein HaHoresh spotkała się na terenie miejsca pamięci. Tam w czterech grupach polsko-izraelskich wzięła udział w warsztatach tematycznych:

• Grupa I – warsztaty dotyczące eksterminacji Romów podczas II wojny światowej.
  • Grupa II – warsztaty o losach dzieci i młodocianych w obozie na podstawie dokumentów, fotografii i relacji.
  • Grupa III – warsztaty dotyczące Zagłady Żydów węgierskich.
  • Grupa IV – warsztaty w oparciu o fragmenty filmów i prelekcję p. Edyty Chowaniec.

Po zajęciach edukacyjnych odbyła się wspólna ceremonia upamiętniająca ofiary Zagłady. Młodzież złożyła kwiaty pod Ścianą Straceń oraz odmówiła kadisz.

Relacja ze spotkania