17 gru Nowa międzynarodowa wystawa objazdowa na temat historii Auschwitz otwarta w Madrycie
Prawie 73 lata po wyzwoleniu niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, o jego historii i znaczeniu opowiada nowa objazdowa wystawa monograficzna „Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko”. To największa tego typu ekspozycja poświęcona tematyce Auschwitz i Zagłady w historii.
Do 17 czerwca 2018 roku można ją oglądać w Centrum Wystawowym Arte Canal w Madrycie. W ciągu następnych 7 lat odwiedzi ona łącznie 14 miast: 7 w Europie i 7 w Ameryce Północnej po to, aby przybliżyć historię Auschwitz milionom ludzi.
Wystawa powstała dzięki współpracy hiszpańskiej firmy Musealia i jej międzynarodowego zespołu kuratorów, m.in. dr. Michaela Berenbauma, dr. Roberta Jana van Pelta i Paula Salmonsa, z ekspertami Muzeum Auschwitz: konserwatorami, archiwistami oraz historykami Centrum Badań, którym kieruje dr Piotr Setkiewicz.
Na ok. 2500 metrów kwadratowych prezentowanych jest ponad 600 oryginalnych przedmiotów, pochodzących w większości ze Zbiorów Muzeum Auschwitz, ale też z innych muzeów i instytucji, m.in.z Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie czy Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, muzeów Holokaustu z Ameryki Północnej i Europy, jak również od ocalonych z Holokaustu oraz prywatnych kolekcjonerów.
Zobaczyć można m.in. setki osobistych przedmiotów należących do deportowanych do Auschwitz ludzi, takie jak walizki, okulary, buty, czy przedmioty codziennego użytku, fragmenty oryginalnego baraku więźniarskiego z obozu Auschwitz III-Monowitz, biurko komendanta obozu Rudolfa Hoessa, maskę gazową z wyposażenia załogi SS, czy oryginalny niemiecki wagon towarowy „Model 2”, który był wykorzystywany przez Deustche Reichsbahn podczas drugiej wojny światowej do transportu żołnierzy, jeńców wojennych, ale także podczas deportacji Żydów do gett i ośrodków zagłady w okupowanej przez Niemców Polsce.
Dzięki tym unikatowym przedmiotom możliwe jest opowiedzenie o najważniejszych tematach z historii Auschwitz, a także przybliżenie losów wszystkich grup ofiar obozu: Żydów deportowanych na Zagładę, Polaków, Sinti i Romów, czy sowieckich jeńców wojennych. Ważne jest także ukazanie świata sprawców – esesmanów, którzy stworzyli i zarządzali tym największym niemieckim nazistowskim obozem.
“Nie tak dawno, nie tak daleko” – ten podtytuł wystawy przypomina, że Auschwitz był częścią nowoczesnej historii, a pamięć o Auschwitz jest częścią nowoczesnego świata. Jednym z głównych celów jest pokazanie, jak takie miejsce powstało i co oznacza ona dla naszego postrzegania człowieka.
– Świat zmierza dziś w niepewnych kierunkach. Tym bardziej musimy oprzeć się na mocnych fundamentach naszej pamięci. Auschwitz jest nie tylko niezwykle bolesnym wspomnieniem z przeszłości. Dziś, gdy w tylu krajach wyczuwamy alarmujący wzrost antysemityzmu, rasizmu, czy ksenofobii, historia Auschwitz nabiera niestety nowej, wymownej roli – przestrogi na przyszłość – powiedział dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M.A. Cywiński.
– Tak samo, jak pokój nie jest dany raz na zawsze, tak samo o równość praw, szacunek, fundamentalne prawa człowieka i demokrację trzeba dbać każdego dnia w takim zakresie, jakie samo życie przed nami w swojej codzienności stawia. Bierność i przyzwolenie są pojęciami niemalże równoznacznymi sprawstwu zła – dodał.
– Nic nie zastąpi wizyty w oryginalnym miejscu największej zbrodni XX wieku, ale wystawa, którą będą mieli okazję obejrzeć ludzie w tak wielu krajach, może stanowić dla wszystkich wielki krzyk ostrzeżenia – podkreślił dyrektor Cywiński.
– Wystawa ta jest formą podróży przez naturę człowieka doświadczaną przez „dwoistą” historię obozu: Auschwitz jako fizycznego miejsca, ale też Auschwitz jako symbolu i metafory, przejawu ludzkiego barbarzyństwa – powiedział Luis Ferreiro z firmy Musealia, kierujący projektem wystawy.
– Pokazuje ona także Auschwitz w jego kontekście historycznym, pozwalając odwiedzającym zobaczyć i poznać zarówno przedwojenne lata polskiego Oświęcimia, a także późniejszy system terroru utworzony przez niemieckiego okupanta – dodał Ferreiro.
Więcej informacji o ekspozycji oraz biletach dostępnych jest na stronie www.auschwitz.net
Źródło: auschwitz.org