dror

Młodzież ze szkoły Dror w Lev Hasharon odwiedziła swoich równieśników w szkole im. Vetterów w Lublinie

Wizyta została zrealizowana w ramach programu Międzynarodowa Wymiana Młodzieży dotowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Izraelczycy przyjechali do lubelskiej szkoły 1 września 2017 r. i spędzili z polskimi koleżankami i kolegami 10 dni. Nocowali u rodzin uczniów. Uczennice i uczniowie w Lublinie przygotowali się do spotkania poprzez warsztaty dotyczące współczesnego Izraela oraz historii Żydów lubelskich. Przygotowali prezentacje dotyczące znanych polskich Żydów i słynnych Polaków, a także miejsc w przestrzeni miasta, związanych z dziedzictwem żydowskim.

Wspólny pobyt rozpoczął się od zajęć integracyjnych. Następnie młodzi ludzie zwiedzali miasto, Zamek Lubelski, wystawę w Bramie Grodzkiej, Lubelską Trasę Podziemną. Wzięli udział w wizycie na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Młodzież udała się także na wycieczkę do Lubelskiej Strefy Ekonomicznej i zapoznała się z dwiema działającymi tam firmami.

Polacy i Izraelczycy wyjechali razem do miejsc na terenie województwa lubelskiego. Odwiedzili Zamość i Obszę, gdzie piekli samodzielnie chleb i wyrabiali masło. W Warszawie odwiedzili Muzeum Fryderyka Chopina i Muzeum POLIN, a przed pomnikiem Bohaterów Getta uczczono ofiary Holokaustu. Kolejnymi punktami programu była wycieczka do Janowca i rejs po Wiśle. W Kazimierzu młodzi byli w synagodze i na cmentarzu żydowskim. Nie zabrakło tradycyjnie wypiekanych kogutów. Izraelczycy chcieli również zatrzymać się na chwilę, by zobaczyć polski las.

Koordynatorką wymiany była p. Barbara Gauze-Gwóźdź, która pozyskała po raz drugi dofinansowanie na realizację zadania. Cenne wsparcie zapewniła p. dyrektor Marzenna Modrzewska-Michalczyk.

Relacja z wymiany – wizyta w Polsce