kazir holon

Młodzież z Kazir Holon w Izraelu odwiedziła I LO w Wyszkowie

W dniu 23 października 2016 r. odbyło się spotkanie z młodzieżą z Izraela w I LO im. C.K. Norwida. Szkoła od 2012 r. uczestniczy w programie „Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów”.

W ramach spotkania odbył się wspólny wyjazd na teren obozu zagłady w Treblince, gdzie młodzież uczestniczyła w upamiętnieniu ofiar Zagłady. Po wizycie w miejscu pamięci wszyscy udali się na spotkanie do szkoły.

Spotkanie młodych Izraelczyków z Polakami rozpoczęło się od poczęstunku, smakołyki zostały przygotowane na tę okazję przez polską młodzież. W trakcie oficjalnej części spotkania delegacja gości z Izraela została przywitana przez dyrekcję liceum w Wyszkowie. Młodzież recytowała wiersz A. Słonimskiego „Elegia miasteczek żydowskich” w języku polskim i angielskim.

W kolejnej części spotkania młodzież uczyła się tańczyć Poloneza, a także Izraelczycy uczyli polskie koleżanki i kolegów tradycyjnych tańców izrarlskich. Czas wypełniony był zabawą, ale również rywalizacją sportową w ramach rozgrywanych meczy. Były także wspólne rozmowy w mniejszych kręgach, choć, jak wspomina młodzież, pozostał niedosyt. Pożegnanie było długie.

Koordynator spotkania: Michał Czajka

Sprawozdanie z wizyty