Mekif Hei

Młodzież izraelska z Mekif Hei w Ashdod odwiedziła I LO w Żywcu

Trzecie spotkanie młodych Izraelczyków i Polaków w I LO im. M. Kopernika w Żywcu odbyło się 21 listopada 2016 r. w ramach programu „Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów”.

Podobnie jak w poprzednich latach Polki i Polacy przed spotkaniem z Izraelczykami uczestniczyli w cyklu zajęć przygotowujących. W tegorocznym programie przygotowania pojawiły się zagadnienia dotyczące kalendarza i świąt żydowskich, roli i wkładu Żydów w rozwój polskiej kultury, analizy dotyczące sztetla, a także ludobójstwa w czasie Holokaustu. Efektem zajęć był przygotowany przez uczennice I LO film pt. „Spotkania po latach” przedstawiający historie żydowskich uczniów szkoły.

Podczas przywitania uczniów izraelskich w szkole wyemitowano krótki film o historii miasta i szkoły z wypowiedzią burmistrza Żywca nawiązującą do wizyty Szewacha Weissa w szkole w 2003 r.

W ramach zajęć integracyjnych młodzi Polacy i Izraelczycy tworzyli słownik polsko-anigielsko-hebrajski zawierający ważne dla nich słowa. Zajęcie dostarczyło trochę refleksji a także zabawy. Tematem tegorocznych warsztatów edukacyjnych byli Ratujący i Ratowani. Młodzież w grupach polsko-izraelskich pracowała z fragmentami historii Ocalonych z Zagłady, byłych więźniów obozów oraz Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Na zakończenie spotkania nie mogło zabraknąć wspólnych tańców i śpiewu.

Koordynatorka spotkania: Aleksandra Bura

Relacja ze spotkania