Erntefest

Lublin: 74. rocznica akcji „Erntefest” w byłym obozie koncentracyjnym na Majdanku

Akcja „Erntefest” („Dożynki”) była ostatnim etapem akcji „Reinhardt” – eksterminacji europejskich Żydów na terenie dystryktu lubelskiego w Generalnym Gubernatorstwie.

Nazywana także „krwawą środą” była największą egzekucją w historii niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych przeprowadzoną w tak krótkim czasie na przedstawicielach tylko jednej grupy etnicznej. Trwała od 3 do 4 listopada i pochłonęła 42. tys. ofiar. Byli to mężczyźni, kobiety i dzieci – więźniowie obózów pracy w Trawnikach, Poniatowej i Lublinie (przy ul. Lipoweji i na Flugplatzu) a także innych niewielkich obozów pracy zlokalizowanych w dystrykcie lubelskim oraz więźniowie obozu koncentracyjnego na Majdanku. Podczas akcji „Erntefest” na Majdanku zostało rozstrzelanych 18 tys. ofiar, w obozie pracy w Trawnikach ponad 10 tys., w Poniatowej ponad 14 tys. osób.

3 listopada 2017 r. na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku odbędzie się ceremonia upamiętniająca ofiary akcji „Erntefest”. Młodzież odczyta nazwiska i informacje dotyczące kilkudziesięciu zamordowanych. Tego samego dnia odbędzie się także wersnisaż wystawy „Rysunki na strzępach życia. Zagłada Żydów na Lubelszczyźnie w szkicach Józefa Richtera”, której kuratorami są Krzysztof Banach i Lech Remiszewski. Zaprezentowanych zostanie 18 rysunków z lat 1942–1944 przedstawiających prześladowania i eksterminację Żydów na Lubelszczyźnie.

Informacje o programie upamiętnienia i wystawie czasowej na stronie Państwowego Muzeum na Majdanku