archiwum ringelbluma

Konkurs „Pamięć dla Przyszłości” – o losach Archiwum Ringelbluma

W dniach 18–20 lutego 2017 r. odbyło się szkolenie dla doradców metodycznych i nauczycieli zatrudnionych w szkołach ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych pod hasłem: Niech ten skarb dostanie się w dobre ręce – o losach Archiwum Ringelbluma w 70. rocznicę działalności Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma.

Celem projektu „Pamięć dla Przyszłości” jest merytoryczne i metodyczne przygotowanie nauczycieli do organizacji i realizacji przedsięwzięć edukacyjnych w szkołach w ramach Dnia Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości, który jest obchodzony corocznie 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Celem konkursu jest zapoznanie nauczycieli i uczniów z historią powstania Archiwum Ringelbluma, warunkami, w jakich powstawało oraz ludźmi, którzy je tworzyli. Dzięki udziałowi w projekcie, grupy konkursowe będą mogły dowiedzieć się jak w trakcie likwidacji getta udało się ukryć dokumenty, poznać okoliczności odnalezienia zbiorów, a także zrozumieć znaczenie dla badaczy Holokaustu tego unikatowego zbioru dokumentów wpisanego na listę skarbów UNESCO „Pamięć Świata”.

Program szkolenia został opracowany w ramach współpracy Ośrodka Rozwoju Edukacji, Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu” w Polsce, Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Wyniki konkursu na stronie ŻIH
Szkolenie w ŻIH