5. edycja akcji społeczno edukacyjnej Żonkile

5. edycja akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”

19 kwietnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję upamiętniającą powstanie w getcie warszawskim.

W 74. rocznicę wybuchu powstania Muzeum zaprasza na dwa wydarzenia:

19 kwietnia, godz. 18.00 – projekcja monodramu „Nadludzka medycyna” (reż. Waldemar Dziki) w wykonaniu Mai Komorowskiej, opartego na wspomnieniach Adiny Blady-Szwajger, pediatry w warszawskim getcie i łączniczki Żydowskiej Organizacji Bojowej. Po projekcji odbędzie się spotkanie z aktorką, które poprowadzi krytyk filmowy Tadeusz Sobolewski.

21 kwietnia, godz. 20.00 – koncert orkiestry Sinfonia Varsovia. W programie koncertu są utwory Mieczysława Weinberga, Władysława Szpilmana, Richarda Addinsella oraz premierowe wykonanie kompozycji Jerzego Maksymiuka, który poprowadzi orkiestrę.

Oficjalne obchody upamiętniające 74. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, zorganizowane przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, odbędą się 19 kwietnia o godz. 12.00 pod Pomnikiem Bohaterów Getta.

Elementem tegorocznej akcji „Żonkile” jest mural przy metrze Centrum, którego autorem jest Andrzej Wieteszka. Mural będzie można oglądać do 23 kwietnia. Przedstawia on osoby związane z powstaniem: Marka Edelmana, Pawła Frenkla, Cywię Lubetkin, Mordechaja Anielewicza czy Szymona „Kazika” Ratajzera.

W tym roku w wydarzenie włączyło się 1000 wolontariuszy, którzy na ulicach Warszawy będą rozdawać papierowe żółte kwiaty żonkili. Taka sama ilość szkół, bibliotek i instytucji kultury dołączy się do akcji w całej Polsce.

Żonkile są symbolem pamięci o powstaniu w getcie warszawskim. Związane są z osobą Marka Edelmana, przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB). W rocznice powstania w getcie warszawskim otrzymywał żonkile od anonimowej osoby i sam także składał żółte kwiaty pod Pomnikiem Bohaterów Getta w dniu 19 kwietnia.

Źródło: polin.pl