17 gru Warszawa: „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” – wystawa stała w ŻIH
Wystawa o grupie Oneg Szabat i Podziemnym Archiwum Getta Warszawy.
16 listopada w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie otwarta zostanie wystawa „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”, na której po raz pierwszy w Polsce udostępnione będą dokumenty z Podziemnego Archiwum Getta Warszawy. Wystawa to kluczowy punkt programu Oneg Szabat, którego celem jest udostępnienie i upowszechnienie wiedzy o tym unikalnym w skali światowej zbiorze dokumentów z czasów Zagłady.
Wystawa przedstawia twórców Archiwum – historyka Emanuela Ringelbluma i jego towarzyszy i towarzyszki z grupy Oneg Szabat, opowiada o intelektualnym oporze wobec nazistów i znaczeniu zebranych dokumentów w trakcie procesów powojennych.
Na 250 metrach kwadratowych ekspozycji zwiedzający zobaczą m.in. oryginalne dokumenty Archiwum opowiadające o losach mieszkańców getta, bańkę na mleko, w której schowano jedną z części Archiwum, oraz nigdy wcześniej niepublikowane nagrania filmowe z getta.
Tytuł „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” to słowa Dawida Grabera, 19-letniego członka grupy Oneg Szabat – fragment jego ostatniej woli dołączonej do dokumentów w czasie ukrywania pierwszej części Archiwum. Słowa napisane w języku jidysz i po polsku stały się mottem ekspozycji, jako że historia Oneg Szabat to historia walki o pamięć o życiu i Zagładzie milionów polskich Żydów.
Wydarzenie to odbywa się w ramach obchodów 70-lecia Żydowskiego Instytutu Historycznego.
Projekt wystawy, autorstwa zespołu „Fish ‚n’ Sheep”, jest symbolicznie minimalistyczny, oszczędny i operuje wyciszoną kolorystyką: szarością, czernią i złamaną bielą.
Kurator: Paweł Śpiewak, Współkuratorka: Anna Duńczyk-Szulc
Projektanci: Aneta Faner, Piotr Duma
Współpraca: Zuzanna Benesz-Goldfinger, Jarosław Kubicki, Sławomir Różański
Autorzy programu: Jolanta Hercog, Krzysztof Rozen
Powierzchnia i specyfika wystawy pozwala na jednoczesne zwiedzanie jedynie 35 osobom. W związku z tym organizatorzy proszą o rezerwację online i wybór dogodnej godziny odwiedzin. Oprowadzania po wystawie odbywają się w grupach 35-osobowych co 30 minut.
Wystawa czynna jest w godzinach:
poniedziałek – piątek: 09:00 – 18:00
niedziela: 10:00 – 18:00
Miejsce: ul. Tłomackie 3/5, Warszawa
Data otwarcia: 16 listopada 2017
Wstęp: bezpłatny (do 8 grudnia)
Źródło: jhi.pl
Program Oneg Szabat realizowany jest przez Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma i Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.
14 listopada w otwarciu wystawy wzięła udział Para Prezydencka. Prezydent RP Andrzej Duda powiedział: „W skrzyniach i blaszanych bańkach – niczym w arce – przetrwała prawda o Holokauście, najstraszniejszej zbrodni w dziejach ludzkości, popełnionej przez hitlerowską III Rzeszę Niemiecką na obywatelach Rzeczypospolitej narodowości żydowskiej. […] Jestem dziś tutaj jako Prezydent Rzeczypospolitej, bo mam głębokie przekonanie, że naszym obowiązkiem jest głoszenie prawdy o Zagładzie Żydów”.