rocznica wybuchu powstania w obozie zagłady w Sobiborze

74. rocznica wybuchu powstania w obozie zagłady w Sobiborze

14 października 1943 r. na terenie niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Sobiborze wybuchło powstanie. Niedługo po tym obóz został zlikwidowany. Był największym obozem włączonym w realizację akcji „Reinhardt”, funkcjonował od wiosny 1942 r. do jesieni 1943 r.

Powstanie więźniów było zaplanowanym działaniem w ramach zorganizowanej w obozie konspiracji. Na jej czele stał Leon Felhandler, a później Aleksander Peczerski. W wyniku powstania z obozu zbiegło około 300 Żydów, spośród których 160 zostało ujętych. Wraz z tymi, którzy pozostali w obozie i nie zdecydowali się na ucieczkę zostali rozstrzelani na rozkaz Jacoba Sporrenberga, dowódcy SS i policji w dystrykcie lubelskim.

Blisko 50 osób spośród uciekinierów z obozu doczekało końca wojny. Wśród ocalałych był niedawno zmarły Tomasz Blatt – uczestnik powstania, autor publikacji dotyczących obozu oraz gość wielu polkich szkół, w których rozmawiał z młodzieżą, dzieląc się swoim doświadczeniem i pasją życia.

W ramach upamiętnienia 74. rocznicy wybuchu powstania w obozie w Sobiborze młodzież z Gimnazjum nr 2 we Włodawie wzięła udział w działaniach edukacyjnych, które odbyły się na terenie Muzeum – Zespołu Synagogalnego we Włodawie. Uczennice i uczniowie obejrzeli film dotyczący funkcjonowania obozu w Sobiborze oraz wysłuchali komentarza historycznego Krzysztofa Handora z Muzeum Byłego Obozu Zagłady w Sobiborze, który przybliżył m.in. okoliczności wybuchu buntu więźniów.

Informacja o wydarzeniu na stronie Muzeum Byłego Hitlerowskiego Obozu Zagłady w Sobiborze