upamietnienie dzieci i ich wychowawcow

Kraków: upamiętnienie dzieci i ich wychowawców z sierocińca przy ul. Józefińskiej 41

Na krakowskim Podgórzu, w miejscu, gdzie w czasie II wojny światowej znajdował się na terenie getta Zakład Sierot Żydowskich odsłonięto pamiątkową tablicę.

Sierociniec pierwotnie był zlokalizowany przy ul. Dietla 64. Po pierwszej akcji wysiedleńczej z krakowskiego getta oraz zmniejszeniu obszaru getta został przeniesiony na ul. Józefińską 41. Przebywało w nim około 200 dzieci. Wśród wychowawców najczęściej przywoływaną osobą był Dawid Kurzman – wieloletni opiekun zakładu. Funkcję dyrektorki pełniła Anna Feuerstein, która pracowała tam wraz ze swoim mężem Julianem. W zarządzie zasiadali Marek i Aleksander Biberstein.

Sierociniec został zlikwidowany 28 października 1942 r. Dzieci w wieku poniżej 3 lat zostały zamordowane na miejscu, na terenie getta. Pozostałe, razem z opiekunami i opiekunkami zostały wywiezione do obozu zagłady w Bełżcu. Żaden z wychowawców nie skorzystał z otrzymanej od Niemców propozycji zostawienia podopiecznych i pozostania w getcie.

W 75. rocznicę tragicznych wydarzeń, 29 października 2017 r., odsłonięto tablicę informującą o sierocińcu w krakowskim getcie. Do inicjatywy zapoczątkowanej przez Fundację FREE walking TOUR Polska dołączyło Żydowskie Muzeum Galicja, pomagał także Zarząd Zieleni Miejskiej, który uporządkował teren i przygotował sadzonki. Projekt sfinansowano dzięki datkom zebranym przez Fundację FREE walking TOUR Polska oraz wsparciu członków Anti-Defamation League.

Podjęto również inicjatywę, by jedną z ulic nazwać imieniem Dawida Altera Kurzmana. Mieszkańcy miasta Krakowa zbierają podpisy pod petycją w tej sprawie.
Działania związane zarówno z upamiętnieniem zamordowanych dzieci i ich opiekunów, jak i obywatelski projekt nadania nazwy ulicy Kurzmana wspiera Grzegorz Siwor – koordynator regionalny programu „Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów” na województwo małopolskie.

Radio Kraków o wydarzeniu

Dawid Kurzman – „krakowski Korczak”