Młode Polki i Polacy odwiedzili w kibucu młodzież izraelską

Wizyta polskiej młodzieży z Pszczyny w Izraelu rozpoczęła się 13 grudnia 2010 r. w ramach projektu wymiany "Co nas łączy mimo różnic kulturowych?” finansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

20101213 pszczyna wym wIL main

Zespół Szkół nr 2 im. Karola Miarki w Pszczynie był laureatem konkursu MEN "Polsko–Izraelska współpraca szkół i wymiana młodzieży w 2010 roku". Najpierw Izraelczycy przyjechali do polskiej szkoły, a następnie młodzież z Polski odwiedziła swoich rówieśników w kibucu w Izraelu.

Program wymiany i pobytu młodzieży w Izraelu był bardzo różnorodny. Obejmował zajęcia edukacyjne w izraelskiej szkole na terenie kibucu, prowadzone przez młodzież z Polski i Izraela, prezentacje muzyczne; pierwsze zwiedzanie kibucu i zapoznanie się z założeniami ruchu kibucowego a także odwiedziny koleżanek i kolegów w ich domach na terenie kibucu.

W programie przewidziano także zwiedzanie wystawy stałej Muzeum Historycznego Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie, zwiedzanie Sterego Miasta w Jerozolimie i miejsc związanych z tradycją chrześcijańską. Młodzież polska i izraelska miała możliwość spotkania ze świadkiem historii, więźniem obozu zagłady w Treblince i uczestnikiem powstania warszawskiego, Samuelem Willenbergiem.

Program obejmował także wycieczki wyjazdowe: do stolicy kraju Tel Awiwu; na Masadę, miejsca historycznie doniosłego dla Izraelczyków, w pobliżu której nie zabrakło kąpieli w Morzu Martwym. Młodzież polska miała okazję zobaczyć Nazaret, Kanę Galilejską, Kafarnaum i okolice Jeziora Genezaret. Był czas na wspólne rozmowy, pasje inne atrakcje dostępne na terenie kibucu.

Koordynatorka spotkania: Ewa Baca.