Raport Jürgena Stroopa na Międzynarodowej Liście Pamięci Świata

30 października 2017 r. pojawiły się nowe rekomendacje dokumentów do wpisania na Międzynarodową Listę Pamięci Świata, tworzoną od 1997 r.

 

raport S

 

Międzynarodowa Lista Pamięci Świata funkcjonuje w ramach Programu UNESCO "Pamięć Świata". Znajdują się na niej obiekty dziedzictwa dokumentacyjnego o szczególnym, ogólnoświatowym znaczeniu. Do tej pory zostało na nią wpisanych 14 obiektów zgłoszonych przez Polskę.

 

W tym roku do dokumentów nominowanych do wpisania na listę dołączono Raport SS-Brigadeführera Jürgena Stroopa "Es gibt keinen jüdischen Wohnbezirk in Warschau mehr!" ("Żydowska dzielnica mieszkaniowa w Warszawie już nie istnieje!"). Raport jest urzędowym sprawozdaniem z przebiegu akcji pacyfikacyjnej oraz likwidacji getta warszawskiego w 1943 r. Zawiera fotografie, dane liczbowe i szczegółowe opisy.

 

Raport jest jednym z najcenniejszych dokumentów przechowywanych w Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej. W 2009 r. Archiwum IPN we współpracy z Żydowskim Instytutem Historycznym opublikowało Raport a także udostępniło dokument w wersji cyfrowej.

 

Raport Jürgena Stroopa w wersji cyfrowej

Program "Pamięć Świata" – UNESCO"Pamięć Świata" – UNESCO