Lubelscy uczniowie ze szkoły Vetterów wyjachali do Lev Hasharon w Izraelu

Wizyta była częścią wymiany, która odbyła się w ramach programu Międzynarodowa Wymiana Młodzieży dotowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

7main

Była to już druga wymiana młodzieży z obu szkół. Działające w Zespole Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów Stowarzyszenie pozyskało dofinanosowanie MEN na organizację wizyty Izraelczyków w Polsce i wyjazd lubelskiej młodzieży do Izraela. Oba wyjazdy odbyły się w 2017 r. Pierwsza wymiana odbyła się w roku 2015.

Polacy spędzili w Izraelu 8 dni i byli goszczeni przez rodziny swoich koleżanek i kolegów. Wymiana miała miejsce od 04 do 11 listopada 2017 r.

W programie przewidziano zwiedzanie Jerozolimy, gdzie młodzież z Polski i Izraela mogła poznać specyfikę tego miejsca z różnych perspektyw, w tym różnorodności religijnej wyznań żydowskich, chrześcijańskich i muzułmańskich. Historiia drugiej wojny światowej, a także historie sytuacji ukrywania Żydów przez Polaków zostały przywołane na terenie Instytutu Yad Vashem, gdzie młodzież zwiedzała wystawę oraz Dolinę Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Punktem w programie było przejście tunelem w Zitron Yakov i przez Park Alona. Na południu kraju wyczekiwano czasu na kąpiel w Morzu Martwym. Młodzi zwiedzali także twierdzę z czasów Heroda – Masadę.

Izraelczycy i Polacy wybrali się do Hajfy, gdzie widzieli piękny Ogród Bahajów, spędzili czas w Osafiji, wiosce Druzów, gdzie mieli okazję skosztować tradycyjnej kuchni. Na trasie podróży znalazła się oczywiście stolica kraju – Tel Aviv, gdzie młodzież miała czas dla siebie, zaplanowano także przejście po Jaffie.

Ciekawym elementem była wizyta w ośrodku dla osób starszych, gdzie Polki i Polacy z izraelskimi rówieśnikami uczestniczyli w wykładzie o zrównoważonym rozwoju i wspólnie pracowali w ramach warsztatów ogrodniczych.

Ważnym elementem wymiany był czas spędzony w szkole, wspólne oprowadzanie, wymiana doświadczeń nauczycieli.

Koordynatorką wymiany była p. Barbara Gauze-Gwóźdź, która pozyskała po raz drugi dofinansowanie na realizację zadania. Cenne wsparcie zapewniła p. dyrektor Marzenna Modrzewska-Michalczyk, towarzysząca młodzieży w Izraelu.

Relacja z wymiany – wizyta w Izraelu