Młodzież ze szkoły Dror w Lev Hasharon odwiedziła swoich równieśników w szkole im. Vetterów w Lublinie

Wizyta została zrealizowana w ramach programu Międzynarodowa Wymiana Młodzieży dotowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

6main

Była to już druga wymiana młodzieży z obu szkół. Działające w Zespole Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów Stowarzyszenie pozyskało dofinanosowanie MEN na organizację wizyty Izraelczyków w Polsce i wyjazd lubelskiej młodzieży do Izraela. Oba wyjazdy odbyły się w 2017 r. Pierwsza wymiana odbyła się w roku 2015.

Uczennice i uczniowie w Lublinie przygotowali się do spotkania poprzez warsztaty dotyczące współczesnego Izraela oraz historii Żydów lubelskich. Wykonali również prezentacje dotyczące znanych polskich Żydów i słynnych Polaków, a także miejsc w przestrzeni miasta, związanych z dziedzictwem żydowskim.

Izraelczycy przyjechali do lubelskiej szkoły 1 września 20017 r. i spędzili z polskimi koleżankami i kolegami 10 dni. Nocowali u rodzin polskich uczniów.

Wspólny pobyt rozpoczął się od zajęć integracyjnych. Następnie młodzi ludzie zwiedzali miasto, Zamek Lubelski, wystwę w Bramie Grodziej, podziemia lubelskie. Wspólnie wzięli udział w wizycie na terenie byłego obozu na Majdanku. Był także czas na pokazanie Lubelskiej Strefy Ekonomicznej i działających tam firm.

Polacy i Izraelczycy Wybrali się także do Zamościa i Obszy, gdzie piekli samodzielnie chleb i wyrabiali masło. W Warszawie odwiedzili Muzeum Fryderyka Chopina i Muzeum POLIN, a przed pomnikiem uczczono ofiary Holokaustu. Kolejnymi punktami programu była wycieczka do Janowca i rejs po Wiśle. W Kazimierzu młodzi byli w synagodze i na cmentarzu żydowskim. Nie zabrakło tradycyjnie wypiekanych kogutów. Izraelczycy chcieli również zatrzymać się na chwię i zobaczyć polski las.

Koordynatorką wymiany była p. Barbara Gauze-Gwóźdź, która pozyskała po raz drugi dofinansowanie na realizację zadania. Cenne wsparcie zapewniła p. dyrektor Marzenna Modrzewska-Michalczyk.

Relacja z wymiany - wizyta w Polsce