Piętnastkowicze z Łodzi po raz piąty pojechali do Izraela

Wizyta młodzieży z łódzkiego XV Liceum Ogólnokształcącego w Izraelu. W dniach 4.1112.11.2016 20 osób wyjechało do Izraela na zaproszenie Yarden High School z Ma`ale Efrayim w Dolinie Jordanu i Pisgat Zeev z Jerozolimy. Polska młodzież odwiedziła znajomych Izraelczyków, z którymi spotkali się we wrześniu w Łodzi.

 

Program zwiedzania licealistów z XV LO obejmował zwiedzanie miejsc w Izraelu związanych z chrześcijańskim dziedzictwem religijnym i kulturowym. Młodzież podróżowała po Galilei, była w Jerozolimie i Beltejem.

Uczestnicy i uczestniczki poznawali także historię starożytnego Izraela. Byli na Masadzie, pod Ścianą Płaczu i w Qumran. W trakcie pobytu młodzież miała także okazję poznać kulturę islamu, wejść na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie i zobaczyć z bliska meczet.

Częścią pobytu była wizyta w Instytutucie Yad Vashem, która rozpoczęła się od spotkania z ks. Romualdem Jakubem Wekslerem-Waszkinelem. Młodzi ludzie zwiedzali wystawę w Muzeum Historycznym oraz wzięli udział w warsztatach dotyczących odkrywania śladów Pamięci we współczesności, prowadzonych przez Adinę Shtoyer.

W czasie pobytu młodzież polska spotkała się ze swoimi izraelskimi kolegami i koleżankami. W szkole partnerskiej młodzi ludzie z Polski i Izraela razem uczestniczyli w warsztatach historycznych. Zwiedzali Doliny Jordanu i Jerozolimy, nie zabrakło również wspólnej zabawy i długich rozmów o historii i wyzwaniach teraźniejszości. Grupa brała udział w obchodach rocznicy śmierci premiera Izraela, laureata Pokojowej Nagrody Nobla, Icchaka Rabina, a następnie w uroczystej akademii w Yarden High School, gdzie strona polska i izraelska wzajemnie dziękowały za wiele lat owocnej współpracy.  

Koorydnatorka: Barbara Matusiak
Nauczycielki z Polski: Aneta Jachimowska i Dominika Maciaszek
Nauczycielki z Izraela: Naomi Doron i Elishevie Paran

 

Szczegółowe informacje o wizycie dostępne w sprawozdaniu →

 

o projekcie2
  
start spotkania mlodziezy
 
start koordynatorzy

fb

Video

Galerie

loga 004loga 001loga 003loga 002

 im

stat4u 

.

Login or Register

LOG IN

Register

User Registration
or Anuluj