„Ten wyjazd zmienił moje życie…” – rewizyta uczniów z XV LO w Łodzi w Izraelu

15 LO 2014 Lodz 640x480W dniach 15-23.11.2014 23-osobowa delegacja młodzieży i nauczycielek z XV LO im. Jana Kasprowicza w Łodzi przebywała w Izraelu - zaproszona przez Yarden High School z Ma'ale Efrayim.

Wizyta była możliwa dzięki dofinansowaniu uzyskanemu od Ministerstwa Edukacji Narodowej.


Program
Grupa zwiedzała Izrael, podążając szlakiem historii żydowskiej i chrześcijańskiej. Patrzyliśmy na Jerozolimę z perspektywy Wzgórza Oliwnego. Wzruszaliśmy się pod Ścianą Płaczu i na Drodze Krzyżowej. Modliliśmy się przy Grobie Chrystusa i w miejscu jego narodzenia; wyobrażaliśmy sobie w Nazarecie, co czuła młodziutka Maria, gdy obwieszczono jej szczególne przeznaczenie. Nasze ręce dotknęły wody Jordanu, którą Jan Chrzciciel namaścił Jezusa na Mesjasza. Byliśmy tam, gdzie stąpały nogi Nazarejczyka i jego uczniów: w Kafarnaum, w Tabha, na Wzgórzu 8 Błogosławieństw. Udało nam się zobaczyć wykopaliska w Magdali, gdzie odkryto najstarszą synagogę w Izraelu, być w Ein Gedi, w którym Dawid ukrywał się niegdyś przed Saulem. Szczególnie interesujące okazało się zwiedzanie pozostałości dawnej twierdzy krzyżowców w Akce, gdzie powstało nowoczesne muzeum ze świetnymi wizualizacjami oraz ruin Herodowej Cezarei, które dają wyobrażenie o wpływach helleńskich i rzymskich na kulturę starożytnego Izraela. Patrząc na ogrody Bahai, uświadamialiśmy sobie, jakim tyglem kulturowym i religijnym jest dzisiejsze państwo izraelskie. Patrzyliśmy na współczesność Jafo, Tel Avivu czy Herzelyi. Historia i współczesność ciągle się przeplatały w naszym wędrowaniu.15 LO 2014 Lodz 2 640x480


Spotkania
Najważniejsze jednak były dla grupy kontakty z Izraelczykami. Przez kilka dni gościły nas w Dolinie Jordanu izraelskie rodziny. Niezwykła gościnność, serdeczność, wielogodzinne rozmowy, wspólne warsztaty i towarzyskie spotkania, odwiedzanie ważnych miejsc dla historii najnowszej – pozwoliło nam to zrozumieć życie tych ludzi, znaleźć prawdziwą przyjaźń i zrozumienie. Polska młodzież z podziwem przyglądała się witalności i żywiołowości swoich koleżanek i kolegów z Yarden High School.
Jedna z dziewcząt powiedziała:
Ten wyjazd zmienił moje życie. Widzę, jak komfortowa jest sytuacja w Polsce. Oni cieszą się każdą chwilą, ale nie żyją w poczuciu bezpieczeństwa. Ich kibuce i moszawy są jak luksusowe więzienia. Na drogach nie zawsze jest bezpiecznie, autobusy szkolne mają kuloodporne szyby. Kiedy nasi rówieśnicy skończą szkołę, idą do wojska, by służyć krajowi. Są dojrzalsi od nas.
Inna mówiła:
Znalazłam tu brata. Mój gospodarz rozumie mnie, mamy prawdziwe duchowe porozumienie. Jego rodzina z okazji mojego przyjazdu kupiła łóżko, żebym się czuła komfortowo! Nie wyobrażam sobie, żeby nasz kontakt miał się urwać. To przyjaźń na całe życie.
A jeszcze inni:
To się nie może tak skończyć. Oni muszą przyjechać do nas prywatnie. Chcemy się im odwdzięczyć za ich gościnność. To nie jest nasza ostatnia wizyta w Izraelu. Wrócimy tu.
Uczennice i uczniowie pytali:
Czy tu kiedykolwiek będzie szansa na pokój? Czy istnieje jakieś sensowne rozwiązanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego?
Nie na wszystkie pytania można odpowiedzieć, ale wykład i warsztaty prowadzone przez Adinę Sthoyer w Yad Vashem odnosiły się do najnowszych wydarzeń w Izraelu [demonstracje pod Ścianą Płaczu, zamach na ludzi modlących się w synagodze w Jerozolimie], wiążąc je z doświadczeniami Holokaustu. Izraelskie nauczycielki Naomi Doron i Elisheva Paran dzieliły się z polskimi gośćmi swoją bogatą wiedzą historyczną. Wiele dała też młodzieży polskiej rozmowa z Naftalim Manheimem, łodzianinem, działaczem na rzecz porozumienia pomiędzy Polakami i Izraelczykami, zasłużonym pedagogiem izraelskim, multiplikatorem programu „Bliżej siebie. Zachować pamięć'. Mówił o współczesnym Izraelu, o jego skomplikowanej historii, o własnych doświadczeniach związanych z poczuciem podwójnej tożsamości, o cenie wolności.


Barbara Matusiak

 

 

 

o projekcie2
  
start spotkania mlodziezy
 
start koordynatorzy

fb

Video

Galerie

loga 004loga 001loga 003loga 002

 im

stat4u 

.

Login or Register

LOG IN

Register

User Registration
or Anuluj