5. edycja konkursu "Literatura i film w USA – Młodzież pisze eseje"

Konkurs jest przenaczony dla uczennic i uczniów gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz dla studentek i studentów szkół wyższych. Hasło tegorocznej edycji brzmi: "Człowiek w sytuacji ekstremalnej. Dyskusja o wartościach etycznych w literaturze i filmie amerykańskim opowiadających o wojnie".

konźródło: teatrnn.pl, fot. M. Wociór

Organizatorami konkursu są XV Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza w Łodzi oraz Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego. Współpracownikami są Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego oraz American Corner w Łodzi. Konkurs jest objęty patronatem Prezydent Miasta Łodzi.

Obszary tematyczne:

• Portrety kobiece w powieściach i filmach wojennych.
  • Kobiety i mężczyźni patrzą na wojnę. Porównanie twórczości Katryn Bigelow z obrazami filmowymi wybranego reżysera.
  • Gloryfikacja wysiłku wojennego czy protest przeciwko wojnie? – literatura i film amerykański.
  • Człowiek w sytuacji wyboru moralnego – obrazy wojny w literaturze i filmie amerykańskim.
  • Refleksja nad istotą człowieczeństwa w dziełach o wojnie.

Uwaga! Obszary tematyczne nie są równoznaczne z tematami prac. W ramach obszaru należy uszczegółowić temat pracy w porozumieniu z opiekunką czy opiekunem pracy.

Termin zgłoszenia udziału szkoły w konkursie: 22 grudnia 2017 r.

Organizatorką konkursu z ramienia XV LO w Łodzi jest Barbara Matusiak – koordynatorka regionalna spotkań polsko-izraelskich na województwo łódzkie.

Regulamin – wersja pdf
Regulamin – wersja doc.